Zastosowanie urządzeń RTG w diagnostyce weterynaryjnej?
Radiologia, znana głównie z dziedziny medycyny ludzkiej, odgrywa równie ważną rolę w diagnostyce weterynaryjnej. Urządzenia RTG umożliwiają nieinwazyjne badanie wewnętrznych struktur organizmu zwierzęcia, co często pozwala na wykrycie określonych schorzeń i urazów. Kiedy tego rodzaju sprzęt jest stosowany w gabinetach weterynaryjnych? Jakie choroby pozwala wykryć użycie go podczas badania?
Wskazania do wykorzystania urządzeń RTG w diagnostyce weterynaryjnej
Weterynarze korzystają z badań RTG w licznych przypadkach, zarówno profilaktycznych, jak i diagnostycznych. Urządzenia te pozwalają na obrazowanie układu kostnego oraz stawów zwierząt. Dzięki temu można wykryć złamania, zwichnięcia, zmiany zwyrodnieniowe czy nowotwory. RTG jest również używane, gdy właściciele przychodzą na konsultacje zwierząt związane z diagnozowaniem dysplazji stawów biodrowych u psów oraz wykrywaniu ciał obcych w organizmach pupili.
Kolejne zastosowanie urządzeń RTG w weterynarii to rozpoznawanie chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Za sprawą wspomnianego sprzętu możliwe jest uzyskanie szczegółowych obrazów płuc, oskrzeli, worka osierdziowego czy serca, co nierzadko pozwala na wykrycie schorzeń takich jak zapalenia, obrzęki, nowotwory czy wady serca. Urządzenia RTG są również używane do badania jamy brzusznej. Może to pozwolić na ocenę stanu narządów takich jak wątroba, śledziona, żołądek, jelita czy pęcherz moczowy oraz na rozpoznanie problemów, wśród których wymieniane są zapalenia, torbiele, guzy czy kamienie.
Jak przebiega badanie z wykorzystaniem urządzenia RTG?
Badanie RTG czworonoga odbywa się podobnie jak u ludzi. Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania. W przypadku zwierząt często trzeba wcześniej podać środki uspokajające lub nawet znieczulenie ogólne, aby uniknąć ruchu pacjenta podczas badania, co wpłynęłoby na jakość obrazów. Jeżeli lekarz weterynarii zdecyduje o podaniu takich środków, konieczne może być przyprowadzenie pupila do gabinetu na czczo.
W Przychodni Weterynaryjnej Lazurowa lekarze przed przystąpieniem do wykonywania RTG wyjaśniają właścicielom zwierząt, co dokładnie będą robić. W zależności od badanego obszaru zwierzę może być ułożone na specjalnym stole w pozycji stojącej, leżącej czy na boku. Następnie uzyskiwany jest obraz wyświetlany na ekranie monitora, a potem analizowany przez lekarza weterynarii. Należy pamiętać, że badanie RTG nie powoduje bólu u zwierzęcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana