Zasadność kastracji psów i kotów

Spis treści
- Niekontrolowane rozmnażanie zwierząt domowych powoduje nadmierny wzrost ich ilości i bezdomność. Można ją ograniczyć jedynie poprzez kastrację. Częstymi motywami kastracji są również względy medyczne i fakt, że zabieg ogranicza zachowania problematyczne u czworonogów. Wyjaśniamy, dlaczego powinno się kastrować psy i koty.
- Na czym polega zabieg kastracji?
- Zalety kastracji zwierząt domowych
Niekontrolowane rozmnażanie zwierząt domowych powoduje nadmierny wzrost ich ilości i bezdomność. Można ją ograniczyć jedynie poprzez kastrację. Częstymi motywami kastracji są również względy medyczne i fakt, że zabieg ogranicza zachowania problematyczne u czworonogów. Wyjaśniamy, dlaczego powinno się kastrować psy i koty.
Na czym polega zabieg kastracji?
Zabieg kastracji oraz sterylizacji to operacja chirurgiczna, polegająca na usunięciu organów rozrodczych. Sterylizacja u samic oznacza usunięcie jajników, a u samców podwiązanie nasieniowodów. Kastracja jest bardziej radykalna. Wykastrowana samica jest pozbawiona jajników i macicy, samiec z kolei ma usuwane jądra. Współczesna weterynaria dysponuje nowoczesnymi technikami chirurgicznymi, dzięki którym oba zabiegi są prostsze niż dawniej i nie niosą ze sobą ryzyka. Często wykonuje się je za pomocą techniki laparoskopowej. W tej metodzie używa się kamery i tylko w niewielkim stopniu uszkadza tkanki. Skutkuje to krótszym czasem rekonwalescencji pacjenta. Ponieważkastracja psów i kotów przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a przed zaplanowanym zabiegiem wykonuje się podstawowe badania krwi.
Zalety kastracji zwierząt domowych
Niekastrowana kotka może mieć od czterech do sześciu kociąt dwa razy w roku. To oznacza, że matematycznie rzecz biorąc, jedna kotka i jej potomstwo mogą urodzić 370 000 kotów w ciągu siedmiu lat. Jedynym rozwiązaniem jest obowiązek kastracji wolno żyjących zwierząt. Niekastrowane samce, zwłaszcza kocury, wędrują po dużych terytoriach w poszukiwaniu partnerki. Także psy lubią uciekać, ponieważ popęd zwykle dominuje nad kontrolą. Takim zwierzętom grozi wiele niebezpieczeństw. Należą do nich nie tylko wypadki drogowe, ale także ryzyko postrzelenia przez myśliwego (szacuje się, że co roku ginie przez myśliwych 200 000 kotów i psów). Kastracja pozwala uniknąć zakażenia groźną chorobą oraz obrażeń podczas walk.
Przeczytaj również: Z czego wynika rosnąca popularność placów zabaw dla psów?
Sterylizacja przeciwdziała agresywnym zachowaniom samców, pojawiającym się w okresie dojrzewania pod wpływem hormonu płciowego testosteronu. Właściciele zwierząt korzystający z usług Gabinetu Weterynaryjnego Strażacka zauważyli, że u kocurów spada ryzyko walk o terytorium. Te czynniki powodują wzrost średniej długości życia o rok dla suk, czterech lat dla kotek i pięciu lat dla kocurów. U samic po wczesnej kastracji spada ryzyko zachorowania na raka sutków oraz zapalenia macicy. Natomiast u samców obniża się liczba zachorowań na raka prostaty. Częstotliwość znakowania moczem, rozpoczynającego się wraz z okresem dojrzewania, po kastracji również się obniża.
Przeczytaj również: Kogo uznaje się za ojca rasy owczarków niemieckich?
Przeczytaj również: Co może oznaczać częste potrząsanie głową przez psa?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przychodnia Weterynaryjna Vetosowa
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Balcerskiego 20D
-
-
Telvet Gabinet weterynaryjny Teliński Szymon
Weterynaria - usługi
woj. zachodniopomorskie75-446 Koszalin, Wańkowicza 82
-
Pupil Gabinet Weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. warmińsko-mazurskie11-040 Dobre Miasto, Krótka 1B