Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u psa. Czym jest tzw. wiśniowe oko?
Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u psa to schorzenie zwane inaczej „wiśniowym okiem”. Gruczoł wyróżnia się różowym kolorem i w kształcie przypomina właśnie niewielki owoc wiśni. Pomimo tego, że powoduje nieestetyczny wygląd u czworonoga, jest niezbędny w celu uzyskania właściwej ilości produkowanych łez, czyli odpowiedniego nawilżenia gałki ocznej. Po czym poznać występowanie „wiśniowego oka” u psa?
„Wiśniowe oko” u psa – na czym polega?
Gruczoł odpowiadający za produkcję łez u psa zlokalizowany jest w trzeciej powiece. Umożliwia produkcję łez, prawidłowe nawilżenie oka, ochronę i oczyszczenie. Niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o tym, że doszło do wypadnięcia gruczołu, jest wystąpienie u psa czerwonej, wystającej powieki, której dodatkowo towarzyszy uczucie swędzenia, ból i duży wypływ łez. Powodów tego zjawiska może być wiele, ale do najczęstszej zalicza się luźną strukturę troczka powięziowego. Zadaniem tej części oka jest mocowanie struktury do powięzi oczodołu. Jednocześnie można zaobserwować pobudzenie grudek chłonnych trzeciej powieki. „Wiśniowe oko”u psa należy jak najszybciej leczyć, ponieważ nieleczone i przewlekłe schorzenie może powodować uszkodzenie funkcji wydzielniczych oczu i doprowadzić do tzw. suchego oka.
Przeczytaj również: Z czego wynika rosnąca popularność placów zabaw dla psów?
W jaki sposób leczyć „wiśniowe oko” u psa?
Leczenie „wiśniowego oka” u psa może odbywać się dwoma metodami – zachowawczą lub chirurgiczną. Pierwsza technika nie daje niestety trwałych efektów i schorzenie może po pewnym czasie nawracać. W przypadku wystąpienia problemu znacznie częściej wykonuje się zabieg operacyjny, który wymaga odpowiedniego przygotowania farmakologicznego psa. Lekarz wytwarza specjalną kieszonkę w trzeciej powiece, aby następnie odprowadzić gruczoł na swoje miejsce i zszyć wykonaną wcześniej kieszonkę. Po odprowadzeniu gruczołu na swoje miejsce wraca on do swojego funkcjonowania. O tym, jak ważny jest prawidłowy przebieg operacji doskonale zdają sobie sprawę lekarze z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Ekovet, którzy unikają usuwania gruczołu.
Przeczytaj również: Kogo uznaje się za ojca rasy owczarków niemieckich?
Dlaczego „wiśniowe oko” u psa należy leczyć?
Gruczoł trzeciej powieki pełni u psa bardzo ważną rolę, ponieważ odpowiada za produkcję jednej z frakcji łez. W przypadku występowania tzw. wiśniowego oka może dojść do zaburzenia jego funkcjonowania, a w konsekwencji do zespołu suchego oka. Schorzenie to powoduje ból i dyskomfort u czworonoga, a nieleczone może doprowadzić do ślepoty. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie schorzenia . Po szybko wykonanym zabiegu istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że gruczoł będzie funkcjonował prawidłowo.
Przeczytaj również: Co może oznaczać częste potrząsanie głową przez psa?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana