USG i RTG w diagnostyce weterynaryjnej

Badanie USG kota czy RTG psa to nie fanaberia. Wykonywane w gabinetach weterynaryjnych badania radiologiczne pozwalają na bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne dla zwierząt wykrywanie rozmaitych problemów ze zdrowiem. W jakich sytuacjach lekarze weterynarii najczęściej sięgają po diagnostykę obrazową? Kiedy zaleca się wykonanie USG lub zdjęcia rentgenowskiego?
Wykorzystanie USG w diagnostyce weterynaryjnej
Badanie ultrasonograficzne zwierząt przebiega tak samo, jak u ludzi i wykonuje się je w podobnych sytuacjach, a więc przede wszystkim w diagnostyce schorzeń narządów wewnętrznych. Za pomocą ultrasonografu weterynarz-radiolog jest w stanie obserwować obraz w czasie rzeczywistym. Badanie pozwala weterynarzowi na ocenę budowy i wielkości narządów, a także wykrycie ewentualnych zmian (np. guzów). USG z badaniem przepływu krwi przez naczynia serca jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w kardiologii zwierząt. Fale dźwiękowe są bezpieczne dla naszych pupili, w związku z czym badanie USG zwierząt wykonuje się również do stwierdzenia ciąży i podczas prowadzenia ciężarnych samic.
Kiedy i po co wykonuje się RTG zwierząt?
Aparat do RTG powinien znaleźć się w każdej dobrej klinice weterynaryjnej. Badanie z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie jest tak bezpieczne jak USG, jednak w niektórych sytuacjach okazuje się konieczne. RTG zwierząt to podstawowe badanie w diagnostyce narządu ruchu i pourazowej (np. po wypadkach i upadkach z wysokości). Zdjęcie RTG pozwala na dokładną ocenę kości i stawów, wykonuje się je przy podejrzeniu złamań i chorób zwyrodnieniowych. Badanie RTG odgrywa szczególną rolę w wykrywaniu dysplazji stawów biodrowych i powinno być wykonywane po raz pierwszy już u trzymiesięcznych szczeniąt ras szczególnie narażonych na to schorzenie (psy średnie i duże). Radiografia bywa stosowana również do obrazowania klatki piersiowej, np. przy podejrzeniu stanów zapalnych i nowotworów oraz w diagnostyce niedrożności przewodu pokarmowego (RTG jamy brzusznej).
W ostatnich latach nastąpił istotny postęp w dziedzinie stomatologicznego RTG zwierząt. Najnowsze aparaty radiograficzne używane we wrocławskim Ośrodku Stomatologii i Ortodoncji Weterynaryjnej pozwalają na wykonywanie zdjęć wewnątrzustnych. RTG stomatologiczne umożliwia stwierdzenie obecności zawiązków zębów stałych, wykrywanie rozmaitych wad uzębienia, diagnozowanie przyczyn rozchwiania zębów i opuchlizny pyska, a także na ocenę wypełnienia po leczeniu kanałowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Eveta Przychodnia Weterynaryjna
Weterynaria - usługi
woj. dolnośląskie50-325 Wrocław, kard. Ledóchowskiego 9 lok. 2
-
Animarvet Gabinet weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Międzygwiezdna 2 lok. 1
-
Felis Przychodnia Weterynaryjna Agnieszka Hałaczkiewicz-Czernicka
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie98-330 Pajęczno, Kościuszki 83
-
Losvet Przychodnia Weterynaryjna Aleksandra Ławniczak
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie84-230 Rumia, Kosynierów 37 lok. 9