Jakie choroby zwierząt gospodarskich wykrywa się z pomocą badań PCR?
W przypadku zauważenia niepokojących objawów u zwierząt gospodarskich niekiedy konieczne okazuje się wykonanie badań PCR. Za ich zlecenie odpowiada jednak lekarz weterynarii, który dobiera je na podstawie objawów. Skorzystaj z jego pomocy, gdy zauważysz dziwne symptomy u zwierząt. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie choroby zwierząt gospodarskich można wykryć, wykonując badania PCR. Zapoznaj się z nimi, zwłaszcza jeśli jesteś hodowcą.
Szybka diagnostyka zwierząt gospodarskich jest niezwykle istotna. Umożliwia ona sprawne rozpoznanie chorób oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Dlatego, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy u zwierząt gospodarskich, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Opierając się na symptomach, a także warunkach przetrzymywania zwierząt, będzie on mógł zlecić odpowiednie badania.
Szybkie wykonanie badań i rozpoczęcie leczenia zwiększa szansę na przywrócenie osobników do zdrowia w krótkim czasie. Ponadto takie działanie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, w związku z czym inne zwierzęta się nie zarażają i tym samym hodowca ponosi mniejsze straty, co na pewno jest dla niego bardzo ważne – tłumaczy pracownik laboratorium weterynaryjnego Vet Lab Group.
Badania PCR i Real Time PCR stosowane w rozpoznaniu chorób zwierząt gospodarczych
Aby właściwie rozpoznać chorobę zwierząt gospodarskich, należy wykonać badania PCR. Diagnostyka składa się z wykrycia oraz w przypadku badań Real Time PCR określenia ilości materiału genetycznego występującego w próbce mikroorganizmów chorobotwórczych. Badanie materiału biologicznego umożliwia potwierdzenie bądź wykluczenie obecności danego patogenu, nawet jeśli choroba dopiero się rozpoczyna i nie ma objawów chorobowych. Badania PCR zwierząt wyróżniają się dużą czułością, a także precyzją. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie chorób bakteryjnych i wirusowych, które okazują się trudne w identyfikacji za pomocą podstawowych metod. Ponadto badania Real Time PCR zapewniają możliwość wykonania analizy ilościowej z uwzględnieniem wartości liczbowych, które określają ilość materiału genetycznego patogenu znajdującego się w próbce. To z kolei informuje o intensywności rozpoznanego zagrożenia.
Za pomocą badań PCR możliwe jest wykrycie różnych chorób wirusowych oraz bakteryjnych, które występują w przypadku zwierząt gospodarskich. Aby możliwe było ich precyzyjne wykonanie, konieczne jest dokładne pobranie materiału do badań. Próbki są zależne przede wszystkim od rodzaju patogenu. Najczęściej materiał do badań stanowią narządy osobników, ale mogą to być również właściwie pobrane od zwierząt wymazy. Szczegóły są jednak ustalane z laboratorium weterynaryjnym, do którego są oddawane próbki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana