Jak zorganizować zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem?
Podczas planowania zagranicznego wyjazdu w towarzystwie czworonożnych członków rodziny (psów, kotów, fretek) zawsze powinniśmy się upewnić, czy aby na pewno jesteśmy na bieżąco z obowiązującymi przepisami. Jak bardzo szybko mogą się one zmieniać – i to nie tylko w kontekście podróżowania ze zwierzakami – szczególnie odczuliśmy w czasie pandemii. Jak należy podejść do tematu organizacji zagranicznego wyjazdu ze zwierzakiem?
Przygotowanie do wyjazdu ze zwierzakiem na terenie Unii Europejskiej
By omówić temat organizacji zagranicznych podróży ze zwierzakami, dopytaliśmy o konkrety w przychodni weterynaryjnej Lecznica VITA w Częstochowie. Skupimy się na podróżowaniu z psami, kotami i fretkami, rozpoczynając od wyjazdów na terenie Unii Europejskiej. We wszystkich krajach UE istotne są trzy punkty:
Zwierzę musi mieć zapewnioną odpowiednią identyfikację (mikrochip, tatuaż).
Musimy posiadać ważny paszport z kompletnymi danymi czworonoga oraz informacjami o jego stanie zdrowia.
Zwierzę musi mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
W niektórych państwach (m.in. w Finlandii) obowiązkiem właściciela jest dodatkowo zadbanie o profilaktykę przeciwko tasiemcom.
Przygotowanie do podroży z czworonogiem poza UE
Zacznijmy od ciekawostki: paszporty dla zwierząt poza granicami UE w większości państw nie są obowiązkowe – w tym w Stanach Zjednoczonych, które kojarzymy zwykle z wymagającymi restrykcjami. Tu do kwestii bezpieczeństwa podchodzi się nieco inaczej: zwierzę musi mieć orzeczenie lekarskie, które potwierdza szczepienie przeciw wściekliźnie wykonane nie wcześniej niż 30 dni przed wjazdem do kraju. Za to paszport sprawdzi się w takich krajach jak Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Monako, Watykan, Islandia, czy Andora. Wracając raz jeszcze do tematu profilaktyki przeciwko tasiemcom i nawiązując do krajów spoza UE, właściwa profilaktyka jest istotna także w Wielkiej Brytanii, czy Norwegii.
Jak już zasugerowaliśmy we wstępie, do tematu organizacji wyjazdów zagranicznych ze zwierzakami zawsze powinniśmy podchodzić indywidualnie i z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie za wcześnie, nie za późno, bo przepisy bywają zmienne. Jeśli więc planujemy wyjazd naszym z pupilem, dopytajmy w przychodni weterynaryjnej, która zajmuje się chipowaniem zwierząt i ma uprawnienia do wystawiania paszportów dla zwierząt domowych. Upewnijmy się, o ile wcześniej należy się zgłosić, zwłaszcza w tym szczególnie trudnym, pandemicznym czasie. Jednak bez obaw: nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana