Jak usunąć ciało obce znalezione w ciele zwierzęcia?
Niektóre rasy zwierząt domowych, przede wszystkim mniejszych psów i kotów są bardzo ruchliwe i wykazują dużą ciekawość wobec otoczenia. Taka aktywność sprzyja zacieśnianiu więzi z domownikami, ale może również prowadzić do sytuacji niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu naszego pupila. Do tych najczęstszych należą przypadki, gdy pies lub kot połkną jakiś przedmiot. Sprawdźmy zatem, jak zachować się w takich okolicznościach?
Co zrobić, gdy pies lub kot połkną ciało obce?
Przypadki, kiedy psy albo koty połkną jakiś przedmiot, który wzbudzi ich zainteresowanie wcale nie należą do odosobnionych. Najbardziej niebezpieczne są oczywiście ciała obce o ostrych zakończeniach, np. wykałaczki, igły, szpilki itp. Przedmioty te zazwyczaj nie powodują niedrożności przełyku pokarmowego, ale ich obecność w ciele zwierzęcia i tak stanowi realne zagrożenie dla jego życia. Wśród objawów mogących sugerować, że nasz pupil coś połknął, warto zwrócić uwagę na brak apetytu, nadmierne wydzielanie śliny czy niechęć podczas badania jamy ustnej.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać dysplazję stawów u psa?
Jeśli połknięcie ciała obcego nastąpiło w naszej obecności, konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy podejrzewamy, że mogło dojść do takiej sytuacji. Najlepiej, gdyby była to Przychodnia Weterynaryjna w Chorzowie, która dysponuje specjalistycznym sprzętem, pozwalającym na precyzyjne zlokalizowanie połkniętego przedmiotu, co w trakcie chirurgicznego zabiegu będzie ogromnym ułatwieniem dla lekarza przeprowadzającego operację.
Przeczytaj również: Kiedy należy wykonać szczepienia u pupila?
Jak wykryć i usunąć ciało obce z organizmu zwierzęcia?
Lekarze weterynarii stosują wiele metod, które pozwalają na wykrycie obecności ciała obcego w organizmie naszego pupila, a także dokładnej jego lokalizacji. Bardzo dobre wyniki w tym zakresie daje powszechnie wykorzystywana diagnostyka obrazowa, m.in. badanie radiologiczne. Dodatkowo dzięki zdjęciom RTG można również zauważyć ewentualne powikłania, będące konsekwencją połknięcia ciała obcego. Jego precyzyjne umiejscowienie pozwoli natomiast na zastosowanie odpowiedniej techniki bezpiecznego usunięcia go z organizmu zwierzęcia.
Przeczytaj również: Leczenie psów – kiedy udać się do weterynarza?
Usuwanie przedmiotów połkniętych przez psa lub kota może zostać przeprowadzone na kilka sposobów. Wybór odpowiedniej techniki zależy przede wszystkim od umiejscowienia ciała obcego. Jeśli przedmiot utknął w przewodzie pokarmowym lub żołądku, preferowane jest usunięcie endoskopowe. Natomiast w przypadku ciał obcych, które dotarły do jelit, zazwyczaj przeprowadza się zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem techniki laparotomii. Warto zauważyć, że skuteczność usuwania ciał obcych połkniętych przez zwierzęta jest bardzo wysoka i wynosi ponad 90%.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana