Jak się objawia nadczynność tarczycy u zwierząt?
Nadczynność tarczycy to powszechna choroba endokrynologiczna, która dotyka nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Wśród naszych czworonożnych przyjaciół najbardziej narażone na to schorzenie są koty, zwłaszcza starsze. Poznanie objawów nadczynności tarczycy u zwierząt może pomóc w szybkim rozpoznaniu problemu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.
Nagłe zmiany w zachowaniu i apetycie
Jednym z pierwszych objawów nadczynności tarczycy u zwierząt jest nagła zmiana ich zachowania. Zwierzęta z tym schorzeniem mogą stać się bardziej nerwowe, pobudzone i agresywne niż zwykle. Ponadto, może wystąpić wzrost apetytu, a mimo to zwierzę traci na wadze. W przypadku kotów, mogą również zacząć spożywać więcej wody niż zwykle, co prowadzi do częstszego oddawania moczu.
Przeczytaj również: Popularne usługi weterynaryjne
Problemy z sierścią i skórą
Nadczynność tarczycy u zwierząt może wpłynąć również na kondycję ich sierści i skóry. Sierść staje się cienka, matowa i łamliwa, a także może wypadać w większej ilości niż zwykle. Skóra natomiast może być sucha, łuszcząca się i podatna na infekcje. W niektórych przypadkach może dojść do pojawienia się nadmiernego rogowacenia skóry, zwłaszcza na łokciach, nosie i opuszkach łap.
Przeczytaj również: Jakie zabiegi wykonuje się w ramach chirurgii zwierząt?
Problemy z układem krążenia i oddechowym
Nadczynność tarczycy u zwierząt może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wśród nich są problemy z układem krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca. Ponadto, zwierzęta z nadczynnością tarczycy mogą mieć trudności z oddychaniem, charakteryzujące się szybkim i płytkim oddechem oraz kaszlem. Wszelkie opisane wyżej objawy powinny być skonsultowane ze specjalistów. Nadczynność tarczycy u zwierząt w Gdyni i okolicach jest diagnozowana i leczona w Przychodni Weterynaryjnej Strzyża.
Przeczytaj również: Jak wygląda pierwsza wizyta z psem u weterynarza?
Warto zwrócić uwagę na te objawy u swojego pupila, gdyż nadczynność tarczycy u zwierząt może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W razie podejrzenia tego schorzenia należy udać się do weterynarza, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i wdroży leczenie farmakologiczne lub dietetyczne, w zależności od potrzeb danego zwierzęcia. Dzięki wczesnemu wykryciu problemu można zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom długie i zdrowe życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana