Jak przygotować zwierzę do wizyty u weterynarza?
Wizyta u weterynarza zwykle jest dużym stresem dla zwierzęcia. Czy jednak zawsze musi tak być? Zdecydowanie nie. Aby wizyty pupila w gabinecie weterynaryjnym przebiegały bez zbędnego stresu i nie wpływały negatywnie na zachowanie zwierzęcia, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Kluczowa jest samodzielna praca ze zwierzakiem, jeszcze przed odwiedzeniem gabinetu, a także odpowiedni transport. Jak przygotować zwierzę do wizyty u weterynarza?
Praca ze zwierzęciem
Przygotowywanie zwierzęcia do wizyt w gabinecie weterynaryjnym warto rozpocząć już na początkowym etapie wychowania. Im młodsze zwierzę, tym łatwiej będzie nam wypracować pewne nawyki. Jeśli jesteśmy właścicielami starszego zwierzaka, np. adoptowanego, należy mieć świadomość, że proces przyzwyczajania może potrwać nieco dłużej. Najważniejsze jest jednak, aby się nie zrażać i nadal systematycznie pracować z pupilem.
Przeczytaj również: Jak usunąć ciało obce znalezione w ciele zwierzęcia?
Jeszcze przed udaniem się na docelową wizytę u weterynarza, warto odwiedzić ze zwierzakiem gabinet. Najlepiej, gdy uda się to zrobić kilkukrotnie. Chodzi o to, aby zwierzę przyzwyczaiło się do nowego zapachu oraz nowych ludzi. Po wyjściu z gabinetu dobrze jest nagrodzić pupila przysmakiem, aby wzbudzić w nim pozytywne skojarzenia. Warto także samodzielnie przeglądać zwierzę w domu, na przykład zaglądać mu do uszu czy pyszczka. Dzięki temu pupil nie będzie zaskoczony, gdy zrobi to weterynarz.
Przeczytaj również: Leczenie psów – kiedy udać się do weterynarza?
W ten sposób możemy przyzwyczajać zwierzaka na przykład w Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie. Pracujący tam specjaliści zapoznają się z naszym pupilem i pozwolą mu oswoić się z nową sytuacją. W momencie, gdy dojdzie do docelowej wizyty, podejdą do naszego zwierzaka z odpowiednią troską i cierpliwością, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko stresu.
Przeczytaj również: Kiedy należy wykonać szczepienia u pupila?
W dniu wizyty u weterynarza należy zadbać o to, aby w miarę możliwości nie zmieniać stałego układu dnia. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów, które niezwykle szybko przyzwyczajają się do rutyny. Warto zadbać również o swoje nastawienie. Nerwy i niepokój mogą się bowiem udzielić także naszemu pupilowi. Im my będziemy spokojniejsi, tym większa szansa na to, że nasze zwierzę również będzie spokojne.
Transport zwierzęcia
Zwierzę należy odpowiednio przetransportować do gabinetu zoologicznego. Jeśli nie mamy do pokonania długiej trasy, możemy wybrać się z psem na spacer. Dzięki temu dotrze on na miejsce zrelaksowany. W przypadku kotów musimy zaopatrzyć się w odpowiedni transporter. Do środka warto włożyć ulubiony kocyk czy posłanie, aby zwierzę czuło się bezpiecznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana