Jak przygotować zwierzę do wizyty u weterynarza?

Twój pupil nie lubi wizyt u weterynarza? Staje się podczas nich agresywny i trudno jest zapanować nad jego emocjami? Aby skutecznie zapobiegać takim zachowaniom, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zwierzę, podobnie jak człowiek jest zdolne do przeżywania różnych emocji. W opanowaniu tych negatywnych należy mu właściwie pomagać. Poznaj przydatne porady dotyczące przygotowania pupila do wizyty u weterynarza.
Bądź wspierającym przyjacielem w trudnej sytuacji
Zwierzęta bardzo szybko przywiązują się do ludzi. Jeśli zaufają swojemu właścicielowi, czują się przy nim swobodnie i bezpiecznie. W stresujących sytuacjach, na przykład podczas wizyty u weterynarza mogą stać się agresywne. Dlatego niezwykle ważne jest w takim momencie wsparcie najbliższej osoby. Dbanie o zdrowie pupila jest niezwykle ważne, dlatego regularne wizyty u weterynarza są nieuniknione. Jak właściwie wspierać czworonoga w tej stresującej sytuacji? Oto kilka wskazówek.
- Ustal wizytę u weterynarza na konkretną godzinę. Pozwoli to ograniczyć czas spędzony w przychodni.
- Zabierz ze sobą ulubione smakołyki pupila.
- Nie zapomnij o zabawkach. Znajomy zapach uspokoi zwierzę.
- Nakarm pupila przed wizytą i zadbaj o to, aby był wyspany.
- Możesz poćwiczyć ze zwierzakiem, wykonując z nim w domu czynności podobne do tych, z którymi spotkacie się w gabinecie.
Działania wymienione powyżej mają na celu zredukowanie stresu pupila związanego z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Dzięki nim zwierzę będzie spokojne podczas wywiadu, diagnostyki i ewentualnego podania leków. Aby wizyta przebiegła sprawnie i szybko, można przygotować odpowiedzi na pytania zadawane podczas wywiadu.
Przygotowanie pupila do wizyty zmniejsza ryzyko agresywnych zachowań
– Zwierzęta w sytuacji zagrożenia stają się wystraszone lub agresywne. Właściwe wsparcie pupila przed wizytą u weterynarza zmniejsza ryzyko niepożądanych zachowań. Już samo przebywanie w gabinecie weterynaryjnym pełnym zapachów obcych zwierząt może wywoływać stres i niepokój. Bez odpowiedniego przygotowania kolejne etapy wizyty przebiegają w atmosferze strachu i dezorientacji — informuje pracownik przychodni weterynaryjnej As.
Jeśli zwierzę z natury jest nieufne i agresywne i spodziewasz się, że może ugryźć weterynarza, możesz założyć mu kaganiec i szelki na czas wizyty. Warto pomyśleć też o zabraniu ze sobą zabawki lub legowiska, przy których pupil będzie czuł się bezpiecznie. Znajome zapachy uspokoją go a wywiad i badanie przebiegną pomyślnie. Odstresowująco mogą działać również ulubione smakołyki zwierzaka. Możesz podać mu je w celu zmniejszenia niepokoju lub w nagrodę za właściwe zachowanie w gabinecie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Animarvet Gabinet weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Międzygwiezdna 2 lok. 1
-
Eveta Przychodnia Weterynaryjna
Weterynaria - usługi
woj. dolnośląskie50-325 Wrocław, kard. Ledóchowskiego 9 lok. 2
-
Felis Przychodnia Weterynaryjna Agnieszka Hałaczkiewicz-Czernicka
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie98-330 Pajęczno, Kościuszki 83
-
Magdalena Wieczorek-Rączka Gabinet Weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-800 Włocławek, Chłodna 28