Jak pomóc pupilowy, gdy ma syndrom BOAS?
Zespół oddechowy, zwany też syndromem BOAS, to częsty problem psów ras brachycefalicznych, czyli z krótkimi i szerokimi kufami. Zaburzenia oddychania obserwowane zwłaszcza u buldogów francuskich, mopsów i innych raz z podobną budową żuchwy i szczęki zawsze powinny stanowić powód do niepokoju dla właścicieli. Wielu z nich nie wie jednak, jak efektywnie pomóc swojemu pupilowi. Dowiedz się więcej na temat leczenia syndromu BOAS.
Czym jest syndrom BOAS?
Zespół oddechowy u psa to wrodzone zaburzenia funkcjonowania górnych dróg oddechowych spowodowane nietypową budową anatomiczną czaszki. Zwykle występuje on u zwierząt, które mają wąskie nozdrza oraz niedorozwój tchawicy. W BOAS często wyodrębnia się również takie problemy, jak przerost podniebienia miękkiego oraz umieszczenie małżowin nosowo-gardłowych w nosogardzieli. Za powstanie syndromu bracychefalicznego, który wymaga leczenia w specjalistycznej klinice weterynaryjnej, takiej jak ANIMARVET Beata Skalska, zwykle odpowiada nieprawidłowa budowa szczęki i żuchwy. Przerost trzewioczaszki w stosunku do mózgoczaszki prowadzi do deformacji struktur nosowych u zwierzęcia. Czworonogi cierpiące na syndrom BOAS z reguły nie są w stanie pobierać powietrza przez nos, dlatego oddychają przez jamę ustną.
Postępowanie w przypadku stwierdzenia zespołu oddechowego u psa
Zespół brachycefaliczny zazwyczaj leczy się za pomocą odpowiednio dobranych farmaceutyków, za pomocą których niweluje się dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego, spowodowane syndromem BOAS. W dłuższej perspektywie czasowej jednak niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Rodzaj zabiegu zależy od stwierdzonych nieprawidłowości w budowie anatomicznej czaszki zwierzęcia. Najczęściej wykonuje się następujące operacje:
- korekta skrzydełek nosowych – wycięcie tkanki w formie klina z obu stron nosa;
- przycięcie doogonowego odcinka podniebienia miękkiego;
- turbinectomia – usunięcie niewłaściwie ukształtowanych części małżowin nosowych;
- wynicowanie kieszonek krtaniowych;
- usunięcie migdałków.
Tego typu zabiegi wykonywane są laserowo.
Czworonożny pacjent, który przeszedł leczenie operacyjne syndromu BOAS, wymaga pozostania pod obserwacją weterynaryjną. Następnie opiekun może zabrać go do domu. Musi jednak pamiętać o podawaniu psu przez kilkanaście kolejnych dni wyłącznie miękkiego pożywienia w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia podrażnień układu oddechowego i pokarmowego. W niektórych przypadkach należy również zastosować leczenie przeciwwymiotne i przeciwbólowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana