Jak podawać leki zwierzakom domowym?
Podawanie leków chorym zwierzętom może być nie lada wyzwaniem. Zazwyczaj stawiają one czynny opór i na nic zdają się zapewnienia, że to dla ich dobra. Najlepiej z tym radzą sobie lekarze weterynarii, bo głównie podają zastrzyki, jednak nie sposób przed podaniem każdej dawki leku jechać z pupilem do przychodni weterynaryjnej. Zazwyczaj specjalista informuje o metodzie aplikacji lekarstw, jednak teoria to jedno, a praktyka – drugie.
Jak podawać zwierzętom tabletki?
Zwierzę domowe może samo zjeść tabletkę, zwłaszcza jak jest smakowa. Najłatwiej mają właściciele sporych psów, bo pastylkę da się umieścić w kawałku wędliny i podać do zjedzenia. Zazwyczaj zwierzę nawet nie poczuje, że w środku coś było. Trzeba jednak wybrać kawałek żywności o możliwie atrakcyjnym smaku.
Gorzej sprawy się mają z mniejszymi psami lub kotami. Tak o tym mówi ekspert z gabinetu weterynaryjnego Klinika Matuszewscy:
Jeżeli zwierzę nie chce zjeść tabletki, trzeba mu ją umiejętnie podać. Gdy pastylka nie jest powlekana, można natłuścić ją masłem. Następnie należy otworzyć zwierzęciu pyszczek, obejmując go w ten sposób, żeby palec wskazujący i kciuk dotykały podniebienia. Drugą ręką trzeba umieścić tabletkę daleko na języku i zamknąć pyszczek podnosząc go, jednocześnie masując okolice gardła w celu wywołania odruchu połykania.
Tabletkę można też pokruszyć i wsypać do porcji karmy mokrej czy pasztetu, jednak nie zawsze daje to rezultaty, bo psy i koty mają dobry węch i od razu wiedzą, że jedzenie jest inne niż zwykle i na dodatek brzydko pachnie. Są też specjalne smakowe aplikatory Pill Asist w formie tunelu, do których wkłada się tabletkę czy kapsułkę i ściska, żeby nie wypadła. Taka powłoka skutecznie maskuje podany lek.
Jak podać lekarstwo w formie doustnego płynu?
W tym wypadku nie jest to zbyt trudne, trzeba tylko unieść zwierzęciu głowę i objąć jego pyszczek. Dobrze, żeby druga osoba trzymała pupila, ponieważ może być tak, że za jakiś czas będzie miał już dosyć smaku lekarstwa i gwałtownie się wycofa. Płyn aplikuje się za pomocą strzykawki umieszczonej między policzkiem a zębami. Trzeba robić to stopniowo, żeby zwierzę się nie zadławiło. Od czasu do czasu można masować przełyk.
Lekarstwa w formie proszku
Najłatwiejsze do podania lekarstwa dla zwierząt to te występujące w postaci proszku. Zazwyczaj mają one dobry smak i da się je rozpuścić w wodzie. Można też wymieszać proszek z mokrą karmą. Najlepiej zawczasu zapytać lekarza weterynarii, z czym powinno się dany lek podawać.
Zwierzętom często aplikuje się krople do oczu lub uszu oraz różne maści na zmiany na skórze. Najlepiej robić to spokojnie, aby zwierzak nie był zestresowany zbliżającym się kroplomierzem. Warto zadbać o to, żeby go nie widział, bo następnym razem będzie unikał sytuacji z jego użyciem. Po podaniu lekarstwa należy nagrodzić psa czy kota smakołykiem lub zabawą. Psom i kotom często aplikuje się krople przeciw pchłom i kleszczom. Trzeba je podawać bezpośrednio na skórę, po odgarnięciu włosia. Kotu najlepiej smarować miejsce na karku, żeby nie mógł go wylizać, natomiast psu – wzdłuż kręgosłupa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana