Jak dbać o dobrostan zwierząt gospodarskich?
Dobrostan zwierząt gospodarskich jest ostatnio przedmiotem zainteresowania różnego rodzaju instytucji, które interesują się warunkami, jakie istnieją w rolniczych hodowlach. Wiadomo, że otoczenie, w jakim pozostawione są zwierzęta, ma bezpośredni wpływ na efekty hodowlane. Najważniejsze jednak jest to, że są one istotami czującymi, które odczuwają ból i dyskomfort. Jak dbać o zwierzęta gospodarskie?
Kontrola stanu zdrowia
Niewątpliwie najważniejszą sprawą składającą się na dobrostan zwierząt hodowlanych jest ich zdrowie. Istotna jest stała opieka weterynaryjna, ale hodowca zazwyczaj podczas obserwacji zwierzęcia może zauważyć pewne oznaki choroby. Często symptomem choroby jest jego nietypowe zachowanie taki, jak brak apetytu, osowiałość apatia. Podejrzane może być również zbytnie pobudzenie zwierzęcia.
W przypadku niepewności co do stanu zdrowia zwierzęcia warto zasięgnąć informacji w takich miejscach jak Przychodnia Weterynaryjna Św. Franciszka. Niektórzy lekarze weterynarii mają ścisłe specjalizacje, jednak w przeważającej liczbie przypadków ich kompetencje dotyczą wszystkich zwierząt.
Profilaktyka
Szeroko pojęta profilaktyka dotycząca zwierząt hodowlanych to nie tylko bieżąca opieka weterynaryjna a co za tym idzie podawanie koniecznych mikroelementów, leków i szczepionek na popularne choroby zwierzęce. To również zwalczanie insektów i gryzoni w oborach, jako głównych nosicieli zarazków chorób.
Do zabezpieczania stref, w których przebywają zwierzęta, służą również maty dezynfekujące. Skutecznie neutralizują one wszelkie patogeny wnoszone na podeszwach butów ludzi pracujących w oborach czy chlewniach. Maty służą również do dezynfekowania kół pojazdów i wózków. Używanie tego typu mat znacznie zmniejsza ryzyko chorób, które osłabiają stada.
Odpowiednie pasze
Dobra opieka weterynaryjna powinna iść w parze z odpowiednim żywieniem zwierząt. Pasze powinny być dostosowane do gatunku, wieku i stanu zwierzęcia. Bardzo ważna bywa suplementacja, która jest istotna zwłaszcza po przebytych chorobach i w okresie rozrodu.
Warunki lokalowe
Pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta, powinny być wystarczająco przestronne, suche i regularnie sprzątane. Dla dobrego ich samopoczucia ważne są odpowiednia temperatura, wentylacja, a nawet natężenie światła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana