Jak chronić psy i koty przed kleszczami?

Zwierzęta znacznie bardziej niż człowiek narażone są na atak kleszczy. Pasożyty te lubią ciepło, dlatego sierść pupili jest dla nich idealnym miejscem. Psy i koty można chronić przed tymi pajęczakami na różne sposoby. Najpopularniejsze i najchętniej stosowane są obecnie preparaty odstraszające kleszcze. A co zrobić, jeśli insekt już tkwi w skórze? Przede wszystkim trzeba szybko go usunąć.
Preparaty odstraszające kleszcze
Obecnie stosuje się wiele sposobów zapobiegania atakom kleszczy na zwierzęta. Ich ugryzienie może być tak samo groźne, jak w przypadku człowieka. Należy zatem chronić czworonożnych przyjaciół przed ewentualnymi konsekwencjami ukąszeń. Wśród najczęściej wybieranych preparatów i akcesoriów odstraszających kleszcze znajdują się obecnie:
- krople – środek ten zawiera szkodliwe substancje dla owadów, które jednocześnie nie szkodzą pupilom. Preparat rozprowadza się na skórze karku po odchyleniu sierści zwierzęcia,
- obroże antykleszczowe – obroże dostępne w supermarketach są powszechnie stosowane, jednak nie zapewniają wystarczającej ochrony przed kleszczami. Lepiej wybierać droższe produkty, które skutecznie odstraszą pasożyty,
- tabletki – to nowa forma odstraszania insektów, podawana w formie przekąsek. W zależności od rodzaju działają od 4 do 12 tygodni.
Należy pamiętać, że nie wszystkie preparaty działają odstraszająco. Jak informuje dystrybutor narzędzia do usuwania kleszczy, większość z nich to środki owadobójcze, które nie zapobiegają atakom kleszczy, lecz uśmiercają je po wypiciu krwi zwierzęcia.
Jak skutecznie usunąć kleszcza ze zwierzęcej skóry?
Jak już wspomniano, kleszcze często umierają dopiero po wypiciu krwi pupila, w której obecny jest środek owadobójczy. W takim przypadku należy usunąć odwłok wraz z głową pasożyta. Najlepiej zrobić to sprawdzonym narzędziem Lasso Trix, które oplata się wokół ciała stawonoga i wyciąga je ze skóry pupila wraz z głową. Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Oto kilka porad.
Poza wyborem odpowiedniego narzędzia do usuwania insektów ważny jest także sposób ich wyciągania. Pies czy kot musi być przede wszystkim spokojny. Zestresowane zwierzę będzie się wierciło i uciekało, utrudniając tym samym przeprowadzenie zabiegu. Kleszcza należy dokładnie odsłonić, rozchylając sierść. Narzędzie do usuwania pasożytów jest skonstruowane w taki sposób, aby wyciągać je praktycznie jednym ruchem bez zgniatania. Stosowanie pęsety może nie być dobrym pomysłem, ponieważ usuwając kleszcza w ten sposób, możesz oderwać jego odwłok od głowy. W takim przypadku zostanie ona w ciele psa lub kota.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Chwila Dla Pupila Ewelina Włodarczyk
Zwierzęta domowe - hodowla, pielęgnacja, tresura
woj. wielkopolskie63-800 Gostyń, Orłonia 12
-
Tomasz Piotrowski Szkolenie psów
Zwierzęta domowe - hodowla, pielęgnacja, tresura
woj. mazowieckie05-300 Mińsk Mazowiecki, Warszawska 49
-
Salon Psyzjerski Iwona Karczewska
Zwierzęta domowe - hodowla, pielęgnacja, tresura
woj. pomorskie84-200 Wejherowo, Judyckiego 3
-
Salon Psiej Urody u Agnieszki Bloch
Zwierzęta domowe - hodowla, pielęgnacja, tresura
woj. wielkopolskie62-065 Grodzisk Wielkopolski, Sienkiewicza 17