Dlaczego psy i koty poddaje się sterylizacji?
Zabieg sterylizacji jest wyrazem troski o bezpieczeństwo i dobrostan zwierzęcia. Dzięki wzrastającej świadomości na temat zdrowia zwierząt wiemy dziś, że sterylizacja nie jest modą i że nie jest podyktowana jedynie wygodą właściciela, ale pozwala chronić zwierzę przed wieloma chorobami. Ma ona wpływ nie tylko na zdrowie psa lub kota, który został poddany zabiegowi, ale pozytywnie wpływa na całą populację zwierząt.
Czym jest sterylizacja?
Sterylizacja to chirurgiczna metoda pozbawienia zwierząt możliwości rozrodu. Polega ona na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u samców oraz podwiązaniu, lub przecięciu nasieniowodów u samic. W przeciwieństwie do kastracji nie wymaga ona usuwania narządów takich jak jądra, jajowody czy macica i nie hamuje produkcji hormonów odpowiedzialnych za cykl płciowy, co oznacza, że samice nadal będą przechodzić ruję.
Przeczytaj również: Kogo uznaje się za ojca rasy owczarków niemieckich?
Zabieg sterylizacji charakteryzuje się wysoką skutecznością, jednak w odróżnieniu od kastracji, nie zapobiega w 100% możliwości rozmnażania się. Zabiegi te są w pełni bezpieczne dla zwierząt, często przeprowadzane są laparoskopowo i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Szczególnie dotyczy to zwierząt młodych, które dopiero osiągnęły dojrzałość płciową. Zabiegi te na podstawie wieloletniego doświadczenia przeprowadza Przychodnia Weterynaryjna Mikołaj Chodyra.
Przeczytaj również: Co może oznaczać częste potrząsanie głową przez psa?
Sterylizacja z powodów zdrowotnych
Ciąża i poród dla wielu zwierząt stanowi niezwykły wysiłek, wiąże się także ze stresem, bólem i obciążeniem dla zdrowia. Sterylizacja oraz kastracja pozwalają na to, aby oszczędzić zwierzęciu przykrych doświadczeń związanych z powikłanym porodem. Ponadto zabieg kastracji całkowicie eliminuje ryzyko wielu chorób, na które zapadają zwierzęta, takich jak ropomacicze, nowotwory jajników i macicy oraz infekcje sutków. Znacząco przyczynia się także do wydłużenia życia zwierząt, ponieważ nie tracą one sił w wyniku ciąż, eliminuje też uciążliwe objawy towarzyszące cieczce.
Przeczytaj również: Z czego wynika rosnąca popularność placów zabaw dla psów?
Bezpieczeństwo i dobrostan zwierząt
Sterylizacja zwierząt pozwala ograniczyć ich niekontrolowany rozród i liczbę niechcianych miotów, a przez to także wielkość populacji i liczbę zwierząt bezpańskich i porzuconych. Bezdomne zwierzęta są bardziej narażone na choroby i pasożyty. Częściej padają ofiarom przemocy oraz wypadków drogowych. Są także zagrożone śmiercią z powodu wygłodzenia i wychłodzenia organizmu. Dzięki sterylizacji do schronisk trafia mniejsza liczba zwierząt, co oznacza, że więcej z nich ma szansę na adopcję i odmianę swojego losu pod opieką nowego właściciela.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana