Co sprawdza się za pomocą badania moczu zwierząt?

Spis treści
- Co zrobić, kiedy zwierzęciu coś dolega?
- Co sprawdza się za pomocą badania moczu?
- U których zwierząt bada się mocz?
Kiedy zwierzakowi dolegają jakieś kłopoty zdrowotne, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Lekarz może zlecić wykonanie badania moczu. Otrzymane wyniki pomogą postawić diagnozę i dobrać właściwą metodę leczenia pupila. Konieczne będzie również pobranie krwi. Da to pełny obraz stanu zdrowia zwierzęcia i może przyczynić się do poprawy jego formy fizycznej.
Co zrobić, kiedy zwierzęciu coś dolega?
Właściciele, którzy zaobserwują kłopoty zdrowotne u swoich pupili, powinni niezwłocznie udać się na wizytę do weterynarza. Nie można z tym zwlekać, ponieważ może się to przyczynić do rozwoju choroby, przez co przywrócenie zwierzęcia do zdrowia będzie trudniejsze i dłuższe.
Przeczytaj również: Jak przygotować zwierzę do wizyty u weterynarza?
Nie zawsze też dolegliwości objawiają się widocznymi oznakami, dlatego warto raz na jakiś czas umówić się na wizytę kontrolną
– mówi pracownik przychodni weterynaryjnej Janusz Borcowski i Tadeusz Popławski.
Lekarz po obejrzeniu zwierzaka będzie w stanie wykluczyć lub potwierdzić przypuszczenia właściciela. Jeżeli nie zaobserwuje żadnych niepokojących sygnałów, może zalecić dalszą obserwację. Jednak w przypadku, kiedy ma konkretne podejrzenia co do prawdopodobnej przyczyny dolegliwości, z pewnością zleci wykonanie badania moczu oraz krwi. Ewentualnie podczas wizyty może zdecydować się na kontrolę EKG.
Przeczytaj również: Ważne elementy diagnostyki weterynaryjnej.
Co sprawdza się za pomocą badania moczu?
Pobrany mocz trafia do laboratorium, w którym dokonuje się jego szczegółowej analizy. Pod uwagę brane są między innymi cechy fizyczne uryny. Ocenia się barwę, która zwykle jest uzależniona od gatunku badanego zwierzęcia. Kolor moczu psa będzie miał inny odcień niż na przykład kota. Ciemniejsza barwa może świadczyć o obecności krwi w materiale. Kolejnymi parametrami są przejrzystość oraz ciężar właściwy.
Przeczytaj również: Wiedza podstawowa na temat profilaktyki weterynaryjnej
Każde odstępstwo od normy może świadczyć o konkretnej chorobie. Zmiana odczynu pH sugeruje na przykład cukrzycę lub zapalenie jelit. Jeżeli w urynie wykryto białko, zwierzę najprawdopodobniej ma problemy z nerkami. Obecność glukozy sugeruje między innymi stan zapalny mózgu. Innymi wskaźnikami, które są poddawane analizie podczas badania moczu to obecność związków ketonowych, hemoglobiny, bilirubiny czy azotynów. Analizie podlega także osad moczu. Dokonuje się jej za pomocą mikroskopu. Poza tym podczas badania moczu sprawdza się obecność grzybów, pasożytów lub pierwotniaków.
U których zwierząt bada się mocz?
Badanie moczu można zlecić praktycznie u każdego zwierzęcia. Do weterynarza trafiają jednak zazwyczaj psy, koty albo gryzonie. Rzadziej spotkać można tam ptaki, płazy, gady lub inne ssaki.
Podstawowe badania wykonuje się również u zwierząt hodowlanych. Jeśli panuje podejrzenie choroby u bydła, które przeznaczone jest na mięso, to konieczne jest zadbanie o to, aby było ono w jak najlepszej formie fizycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Amadeusz Pilichowski Przychodnia Weterynaryjna
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie92-014 Łódź, Janosika 14
-
Maciej Piwko Przychodnia weterynaryjna
Weterynaria - usługi
woj. dolnośląskie58-200 Dzierżoniów, gen. Grota Roweckiego 1b
-
Przychodnia Weterynaryjna Dariusz Pfaifer
Weterynaria - usługi
woj. lubelskie22-400 Zamość, Kilińskiego 5
-
Pupil Gabinet Weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. warmińsko-mazurskie11-040 Dobre Miasto, Krótka 1B